Historia SMY

Historia Szkół Muzycznych Yamaha w Polsce:

Pierwsze kroki związane z otwarciem Szkół Muzycznych YAMAHA w Polsce sięgają roku 1992. Spotkanie informacyjne, dotyczące nowoczesnego systemu edukacji poprzez zabawę, miało miejsce w Warszawie i prowadzone było przez pana Shiro Fujitę. Do tej pory w Polsce prowadzono naukę gry na instrumentach metodą tradycyjną - lekcji indywidualnych. Wszystkich uczestników spotkania, bardzo zainteresowała nowa, dla wielu kontrowersyjna, metoda grupowego nauczania gry na instrumentach. Na kolejnym spotkaniu informacyjnym, które odbyło się latem 1993, zainteresowani nową metodą prowadzenia zajęć mieli okazję poznać przedstawicieli Działu Popularyzacji Muzyki w YAMAHA Europa GmbH Rellingen: pana prof. Asmusa Hintza i panią Ise Haß. Jednocześnie, przedstawiciel jednej ze Szkół Muzycznych YAMAHA w Hamburgu pan Michael Ränger, zaprezentował fragment lekcji próbnej na keyboardzie, wyjaśniając przy tym pewne elementy metodyczne. Spotkanie to miało charakter decydujący; z obu stron dojrzała decyzja o otwarciu w Polsce pierwszych Szkół Muzycznych opartych o system kształcenia YAMAHA.

Historia Szkół Muzycznych Yamaha na świecie:

Historia Szkół Muzycznych YAMAHA na świecie sięga roku 1954, kiedy w Tokio zapoczątkowane zostało nauczanie nową, niespotykaną dotąd metodą. Najwyższy poziom zajęć oraz znakomite efekty nauczania sprawiły, iż w coraz szybszym tempie powstawać zaczęły następne placówki, początkowo w Japonii, w okresie późniejszym na całym świecie. W 1966 powstała YAMAHA Music Foundation zajmująca się m. in. szkoleniem nauczycieli pracujących w Szkołach Muzycznych YAMAHA oraz pełniąca nadzór nad całym systemem nauczania w szkołach. Szkoły Muzyczne YAMAHA cieszą się ogromną popularnością. Obecnie działają w 44 krajach w tym od 10 lat w Polsce. W szkołach YAMAHA uczy się ponad 1 milion uczniów. Szkoła Muzyczna YAMAHA, to nowoczesne programy edukacji muzycznej oparte o zasadę: "Nie ma ludzi niemuzykalnych. Są tylko nieodkryte talenty" oraz motto "Bawmy się muzyką".